Jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefony patří dnes k nepostradatelné výbavě takřka každého z nás. Slouží nejen ke komunikaci s okolím, ale také k práci, poslechu hudby, hraní her nebo další zábavě. Na trhu najdete moderní smartphony, které ocení především mladší a střední generace uživatelů, ale také klasické tlačítkové telefony pro seniory, které jsou jednoduché na ovládání. Pojďme nahlédnout do světa mobilních telefonů a vybrat pro vás ten nejlepší!

Je libo smartphone nebo klasický tlačítkový mobilní telefon?

Nejdříve si projdeme základní kategorie mobilních telefonů. Ty se zaměřují na různé typy uživatelů. Jiné potřeby a požadavky na mobil bude mít teenager, obchodník, řemeslník nebo senior. Pro každého je však na trhu mobilní telefon přizpůsobený přesně jeho potřebám.

Smartphone nabízí nepřeberné množství funkcí a schopností!

Chytré telefony patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější na trhu. Jsou vybaveny operačním systémem, díky kterému lze využívat nejrůznější aplikace pro sport, poslech hudby, hraní her, provádění platebních transakcí, surfování na internetu a řady dalších úkonů, které zjednoduší každodenní život. Jejich součástí je také kvalitní fotoaparát, který zcela nahradí digitální fotoaparáty.

  • všestranné využití
  • prostorný displej pro pohodlné ovládání
  • na trhu jsou modely ve všech cenových kategoriích
  • větší modely se hůře ovládají jednou rukou
  • kratší výdrž baterie a nižší mechanická odolnost

→ U smartphonů se můžete běžně setkat se 2 operačními systémy:

Smartphone s Androidem

Operační systém Android od firmy Google je v mobilních telefonech nejrozšířenější. Najdete ho u většiny mobilních telefonů od nejrůznějších výrobců, proto si můžete vybírat modely ze všech kategorií. Výhody Androidu spočívají v kompatibilitě s jiným příslušenstvím, možností propojení s Google službami a možnost přizpůsobení systému dle potřeb. Nevýhodou může být nemožnost odinstalovat některé předinstalované aplikace, které nevyužíváte.

iPhone

Operační systém iOS byl vyvinut společností Apple. Proto se užívá pouze na zařízeních iPhone. Tento systém je ideální pro fanoušky výrobků Apple, kteří ocení bezchybný provoz, propracované detaily, snadné a intuitivní ovládání a to i za vyšší cenu přístroje. Nevýhodou iOS může být nekompatibilita s přístroji jiných výrobců.


Tlačítkové telefony vynikají snadným ovládáním a dlouhou výdrží!

Další kategorii tvoří mobilní tlačítkové telefony, které mají i v dnešní době své fanoušky. Jedná se o telefony s klasickou tlačítkovou klávesnicí a menším displejem. Slouží především k telefonování, psaní SMS nebo nastavení budíku a dalších základních funkcí. Tyto telefony jsou díky dlouhé výdrži baterie vhodné pro cestovatele, nebo seniory, pro které je tlačítkové ovládání obvykle srozumitelnější. Na trhu již najdete také tlačítkové telefony s Androidem

  • velmi dlouhá výdrž baterie oproti smartphone
  • srozumitelné a snadné ovládání i v rukavicích
  • omezené množství funkcí
  • může chybět fotoaparát

Co umí telefon pro seniory?

Telefony pro seniory jsou v první řadě přizpůsobeny potřebám seniorů. Jsou vybaveny velkými tlačítky pro dobrý přehled i bez použití dioptrických brýlí, SOS funkcemi, které mohou pomoci v kritických situacích a jednoduchým ovládáním, které si i starší člověk snadno a rychle osvojí.

Co umí telefon pro seniory

Odolný telefon obstojí i v náročných podmínkách!

Odolné a outdoorové telefony jsou speciálně konstruovány pro ty, kteří se často pohybují v prašném nebo náročném přírodním prostředí, kdy hrozí potopení telefonu do vody nebo jeho mechanické poškození. Tyto telefony mají velmi odolnou konstrukci, která odolá pádům, nárazům, vniknutí prachu nebo vody. Nemusíte se bát, i tyto telefony jsou často vybaveny řadou moderních funkcí, jako jiné smartphony, najdete však mezi nimi  i klasické tlačítkové modely.

  • odolná konstrukce, která obstojí i v náročných podmínkách
  • praktická výbava v podobě termokamery apod.
  • vodotěsné a prachuvzdorné
  • vhodné pro outdoorové nadšence i řemeslníky
  • větší rozměry
  • vyšší hmotnost

Jak vybrat mobil? Rozhoduje třída, paměť, displej i fotoaparát. 

Nyní se zaměříme na to, jak postupovat při výběru mobilního telefonu a vysvětlíme sI, jaké parametry jsou při výběru stěžejní a proč. Pamatujte, že je vždy třeba odpíchnout se od vašich požadavků, které nastaví, jakou úroveň a schopnosti přístroje hledáte. 

Jaká třída smartphonu bude pro vás ta pravá?

Mobilní telefony z řad smartphonů můžeme dělit do jednotlivých tříd. Dle toho, do jaké třídy konkrétní model spadá, můžete orientačně určit jeho schopnosti a množství moderních funkcí.

Třída smartphonů Schopnosti a využití
Základní třída Nejlevnější smartphony (cca do 3 000 Kč) se základními funkcemi a méně kvalitním fotoaparátem. Vhodné pro nenáročné uživatele, kteří chtějí telefon především za účelem komunikace s ostatními.
Střední třída Telefony, které budou vyhovovat většině uživatelů. Mají všechny běžně vyhledávané funkce, poměrně kvalitní fotoaparát, doplňkové funkce ve formě snímání otisků prstů apod. Jedná se o modely střední cenové kategorie ( 5 000 – 15 000 Kč).
Nejvyšší třída
(tzv. Vlajkové lodě)
Ty nejlepší chytré telefony na trhu pořídíte sice za vyšší cenu (cca od 18 000 Kč), získáte však tu nejlepší výbavu v podobě kvalitního fotoaparátu, displeje s vysokým rozlišením, výkonného procesoru, který zvládne i náročné operace, velkokapacitní paměť a řadu dalších funkcí, které vám usnadní každodenní život.

*Tabulka je pouze informativní, rozsah funkcí závisí vždy na konkrétním modelu.

  • Procesor a paměť RAM

  • Procesor je základním stavebním kamenem každého mobilního telefonu. Ovlivňuje chod i schopnosti telefonu během jednotlivých operací a má velký vliv na jeho celkovou rychlost. Nejčastěji jsou mobilní telefony vybaveny čtyřjádrovými nebo osmijádrovými procesory, přičemž druhé zmíněné jsou výkonnější a tedy i rychlejší. 

    Důležitá je také frekvence procesoru, která značí (v jednotkách GHz), kolik operací je schopen telefon vyřešit během 1 vteřiny. Frekvence procesoru může dosahovat i více jak 3 GHz, běžné modely mají přibližně 1,8 – 2,6 GHz. 

    Na celkový výkon telefonu nemá vliv pouze počet jader nebo frekvence procesoru, ale také výrobce a typ procesoru, případně další parametry telefonu, je tedy nutné posuzovat každý model individuálně. Procesory některých výrobců např. nepodporují funkci rychlého nabíjení. 

    Operační paměť RAM – se u běžných telefonů pohybuje mezi 2 – 12 GB. Velikost paměti RAM může mít spolu s celkovou vyladěností systému vliv na plynulost fungování mobilního telefonu.  Nenáročným uživatelům postačí paměť RAM do 4 GB, pro ty náročnější jsou tu modely s RAM 6 – 8 GB, pokud chcete hrát pokročilé hry, volte modely s RAM 10 GB a vyšší s dobře optimalizovaným systémem.

    • Displej

    • Kvalitní displej patří k základním parametrům při výběru. Zajímat vás bude především jeho velikost, rozlišení, poměr stran a použitá technologie. Velmi populární jsou bezrámečkové smartphony, které nabízí prostorný displej s ohledem na zachování rozumné velikost celého přístroje. 

      • Velikost displeje – nejčastěji najdeme modely s úhlopříčkou displeje 4,5 – 7,6 palců (1 palec = 2,54 cm). Vybírejte dle toho, zda chcete na smartphonu například sledovat filmy (větší displej), nebo dáváte přednost ovládání telefonu jednou rukou (menší displej). 
      • Rozlišení displeje – čím vyšší je rozlišení displeje, tím ostřejší bude jeho obraz. Běžně se setkáte s rozlišením HD (1 280 × 720 px nebo 1 366 × 768 px, nižší třída telefonů), Full HD (2 400 × 1 080 px, střední třída telefonů) a 2K nebo 4K (2 048 × 1 080 px nebo 3 840 × 2 160 px, vlajkové lodě). 
      • Poměr stran displeje – značí poměr délky a šířky displeje, u moderních modelů se nejčastěji setkáte s poměrem 19:9 nebo 18:9 a 21:9, tedy delším a užším tvarem těla telefonu. 
      • Technologie – displeje můžeme dělit na LCD displeje (TFT, IPS apod. jsou levnější, mají však méně kvalitní zobrazení) a nejužívanější AMOLED displeje (kvalitní, velmi živé zobrazení barev i pod různými pozorovacími úhly).  

      → Také jemnost displeje hraje důležitou roli. U většiny mobilních telefonů se pohybuje mezi 350 – 400 ppi, přičemž platí, že čím vyšší je číslovka, tím lépe.


Jak funguje smartphone s ohebným displejem?

Na trhu můžete narazit také na moderní mobilní telefony s ohebným displejem. Jedná se o skládací telefony, které můžete jednoduchým pohybem přeměnit na tablet. Jejich hlavní výhodou jsou kompaktní rozměry při nošení a zároveň prostorný displej.

Jak funguje smartphone s ohebným displejem
  • Výdrž baterie

  • Zajímat vás bude také výdrž baterie. Smartphony jsou na rozdíl od klasických tlačítkových telefonů poměrně náročné na provoz, proto je třeba s pravidelným dobíjením počítat. Výdrž baterie se odvíjí od její kapacity. Většina smartphonů je vybavena baterií s kapacitou 4 000 – 6 000 mAh. Outdoorové telefony disponují kapacitou až 13 000 mAh, což oceníte především, pokud potřebujete, aby bez nabíjení vydržel telefon fungovat i několik dní v kuse. 

    Protože každý telefon má jinou spotřebu energie, je třeba brát v potaz také pohotovostní dobu. Ta značí, jak dlouho vydrží telefon fungovat na jedno nabití (ovšem v ideálním případě s minimální spotřebou energie). 

    Určitě oceníte také možnost rychlonabíjení, kde je telefon dobíjen výrazně rychleji než při běžném nabíjení a bude plně nabitý již za pár desítek minut. Funkci rychlonabíjení však podporují pouze někteří výrobci mobilních telefonů. 

    Pro ty, kteří neholdují el. kabelům jsou tu modely s pohodlným bezdrátovým nabíjením.

    • Fotoaparát 

    • Samozřejmostí je dnes pro většinu uživatelů také výbava v podobě kvalitního fotoaparátu. Při výběru by vás měla zajímat především světelnost, počet megapixelů a objektiv. 

      • Světelnost – najdete pod označením písmene f, přičemž značí, jak kvalitně bude fotoaparát fotit v horších světelných podmínkách. Čím je číslo nižší, tím lépe. Pokud tedy plánujete často fotit za šera nebo ve tmě a chcete, aby snímky byly kvalitní, vybírejte ideálně modely se světelností f/1,5.
      • Rozlišení – značí počet pixelů, které bude fotografie mít. Ty nejlepší modely dosahují až 108 MPx. 
      • Počet objektivů – většina smartphonů je vybavena předním i zadním fotoaparátem, z nichž zadní fotoaparát je obvykle kvalitnější. Zadní fotoaparát může být vybaven až 4 objektivy, z nichž každý má jiné přednosti a hodí se pro konkrétní druh focení. Běžné jsou také duální a trojité fotoaparáty.   
      • Stabilizace obrazu – nahrazuje do jisté míry stativ, dělí se na elektrický (EIS) a optický typ (OIS), přičemž optická stabilizace je mnohem účinnější. 

Co dalšího zohlednit při výběru mobilního telefonu?

  • Uživatelská paměť – značí, kolik dat si můžete na mobilní telefon uložit. Je třeba počítat s tím, že část této paměti zabere operační systém telefonu, proto reálné úložiště bude vždy o něco menší. Pro nenáročné uživatele postačí paměť cca 16 GB, pro běžné uživatele, kteří telefon užívají intenzivně, se doporučuje alespoň 128 GB, pro ty nejnáročnější jsou na trhu smartphony s pamětí až 1 TB.  Kapacitu úložiště si v případě, že je telefon vybaven slotem na paměťovou kartu, můžete rozšířit. 
  • Konstrukce telefonu – telefony mohou mít kryty vyrobeny z několika typů materiálu, k těm nejčastějším patří plast, kov, nebo sklo, přičemž poslední dva zmiňované jsou oproti plastu výrazně odolnější a najdete je spíše u dražších modelů. 
  • Konektivita – k základním schopnostem každého smartphonu střední a vyšší třídy patří Bluetooth, Wifi připojení, podpora vysokorychlostního internetu LTE, GPS navigace, NFC pro elektronické platby a podobně. 

Mobilní telefony s podporou sítě 5G

Současné modely spíše vyšší třídy nabízí také podporu sítě 5G, která v současné době patří k nejrychlejší a velmi efektivně se její pokrytí rozšiřuje. Pokud tedy často surfujete na internetu, vybírejte modely s touto schopností. 


Jaké užitečné funkce u mobilních telefonů oceníte?

  • Dual SIM – do telefonu lze současně vložit 2 SIM karty, které lze dle potřeby jednoduše přepínat. Tuto možnost využijete například v případě, že máte pracovní i osobní telefonní číslo, a nechcete vlastnit dva telefony. 
  • Čtečka prstů – slouží ke snadnému odemčení telefonu a také jako efektivní bezpečnostní opatření. 
  • Odemknutí pomocí obličeje – rozpozná obličej majitele telefonu, přičemž se smartphone automaticky odemkne. 
  • eSIM – již nemusíte fyzicky vkládat do telefonu klasickou SIM, ale nahrajete si ji on-line prostřednictvím operátora.

TIP: Abyste ochránili telefony před mechanickým poškozením a prodloužili tak jejich životnost, vyberte si kvalitní pouzdra, která chrání tělo telefonu před poškrábáním nebo prasknutím.

Mobilní telefony Samsung

Mobilní telefony Samsung jsou populární pro svůj elegantní design, precizní zpracování a spolehlivý výkon díky svižným procesorům Qualcomm Snapdragon a Samsung Exynos. Vybírat můžete z řad Galaxy S, Galaxy Note a Galaxy A, i z exkluzivní řady Galaxy Z, která nabízí skládací telefony s ohebným displejem. Prostředí One UI zaujme bezproblémovým chodem a precizností.

Mobilní telefony Xiaomi

Mobilní telefony Xiaomi jsou cenově dostupné pro všechny uživatele a proto se těší velké oblibě. Zároveň s ohledem na cenu poskytují dobrý komfort, intuitivní a přehledné ovládání a poměrně kvalitní fotoaparáty. Výrobce nabízí mnoho řad, ze kterých si vybere každý. Xiaomi Mi Pro uspokojí i náročnější uživatele díky vysokému výkonu, modely Xiaomi Mi Lite jsou oproti klasickým modelům tenké a lehké.

Mobilní telefony Redmi

Dceřiná společnost Redmi nabízí řadu chytrých telefonů s bezrámečkovými displeji, výkonnými fotoaparáty i za snížené viditelnosti, s podporou rychlonabíjení u většiny modelů. Vybírat můžete z řad Xiaomi Redmi, nebo Xiaomi Redmi Note.

Nesmíme opomenout ani další významné výrobce chytrých telefonů, jako je Huawei, Honor, Realme, Motorola, Nokia nebo OnePlus a řada dalších.


Nejčastěji kladené otázky při výběru mobilního telefonu

Jak vybrat telefon s kvalitním fotoaparátem?

Pokud toužíte po telefonu s opravdu kvalitním fotoaparátem, zajímat vás bude především velikost pixelů na čipu a hodnota clony (světelnost). Čím nižší hodnotu má clonové číslo, tím lepší a světlejší fotografii vytvoříte za šera nebo při snížené viditelnosti. Výhodou je také optická stabilizace obrazu.

Jak prodloužit výdrž baterie u telefonu?

Jelikož výdrž baterie smartphonů není zatím jejich silnou stránkou, vyplatí dodržovat několik zásad, které spotřebu baterie sníží. Mezi ně patří vypnutí aktuálně nepotřebných funkcí (např. GPS, Bluetooth, Wi-fi apod.), přizpůsobení intenzity jasu displeje okolnímu prostředí nebo pravidelná kontrola synchronizace a aktualizace aplikací.

Jak ochránit displej smartphonu?

Odolnost displeje můžete efektivně zvýšit instalací ochranné folie nebo tvrzeného skla, které lze v případě poškození jednoduše vyměnit (na rozdíl od samotného displeje). Vybírejte s ohledem na model telefonu, u každého modelu se totiž velikost i tvar skla nebo folie mírně liší.

Mohlo by vás dále zajímat:

Apple iPhone 13 přináší brutální výkon a profi fotosoustavu

Společnost Apple představila letošní září novou řadu iPhone 13. Telefony tradičně vyznávají perfektní zpracování a odolné... celý článek

Designové příslušenství, které by nemělo chybět vašemu iPhonu

Začátkem roku 2021 se na trhu objevil nový výrobce příslušenství zejména pro iPhony. CubeNest se zaměřuje především... celý článek

Jak zchladit telefon v horkých dnech

Chytré telefony mohou během letních měsíců zažívat doslova perné dny. Díky vysoké teplotě a silnému slunečnímu záření... celý článek